See Toiva on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo"
},
"expansion": "toivo",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "From a pre-Christian (male) given name, derived from toivo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toiva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toiva",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toiva",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Toivainen"
},
{
"word": "Toivakka"
},
{
"word": "Toivari"
},
{
"word": "Toiviainen"
},
{
"word": "Toivio"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toiva-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oiʋɑ"
}
],
"word": "Toiva"
}
{
"derived": [
{
"word": "Toivainen"
},
{
"word": "Toivakka"
},
{
"word": "Toivari"
},
{
"word": "Toiviainen"
},
{
"word": "Toivio"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo"
},
"expansion": "toivo",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "From a pre-Christian (male) given name, derived from toivo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toiva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toiviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toiviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toiviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toiva",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toiva",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toiv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oiʋɑ",
"Rhymes:Finnish/oiʋɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oiʋɑ"
}
],
"word": "Toiva"
}
Download raw JSONL data for Toiva meaning in All languages combined (19.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toiva",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toiva",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.